نور ساطع شده توسط تلفن مانع ترشح ملاتونین می شودکه این جز اصلی اثرات مخرب گوشی و تلویزیون در اتاق خواب می باشد.کارشناسان توصیه می کنند بعد از ساعت 23:00 گوشی را در اتاق خواب قرار ندهید. در تحقیقات بدست امده پرتونگاری و نور ساطع شده از طریق تلفن همراه خواب را به تاخیر می اندازد و نباید ان را بعد از ساعت 23:00 شب برای خواب سالم وارد اتاق خواب کنید.ودیگری اثرات ان عدم امکان بیدار شدن در صبح/ اختلالات تنفس در خواب/ اختلالات حرکتی در خواب/ بی خوابی یا خواب بیش از حد و ….

اثرات مخرب گوشی و تلویزیون در اتاق خواب
اثرات مخرب گوشی و تلویزیون در اتاق خواب

در افراد سطح ملاتونین وجود دارد. ملاتونین هورمونی است که با نور کاهش می یابد با تاریکی فعال می شود از ساعت 21:30 شروع به ترشح در بدن می کند و ما را برای خواب اماده می کند. پرتودرمانی مراکز بیداری را در مغز تحریک می کند از یک طرف خوابیدن با اشعه و نور دشوار یا غیر ممکن است. با اشاره به اینکه سطح مشخصی از ملاتونین در طول شب ترشح می شود صرف وقت از طریق تلفن یا رایانه ترشح این هورمون را کاهش می دهد به خصوص در ساعاتی که این هورمون باید به اوج خود برسد.

کسانی که ترجیح می دهند قبل از خواب با بازی ها/ پیام رسانی یا رسانه های اجتماعی مقابله کنند ساعت هایی را که ملاتونین مورد نیاز برای خواب ترشح می شود با بالاترین سرعت پشت سر می گذارند و به همین ترتیب باید گفت که باید منتظر اتوبوس بعدی باشند. این دوره زمانی است که ملاتونین قله دوم را رقم خواهد زد اگر می خواهید یک خواب سالم داشته باشید بعد از ساعت 23:00 با تلفن همراه خود وارد اتاق خواب نشوید.

پوست انهایی که نمی خوابند سریع خشک می شود. با بیان اینکه خواب کم باعث مرگ سلولی برنامه ریزی شده می شود و مقاومت خواب افراد کم خواب نیز کاهش می یابد. داده های علمی وجود دارد که نشان می دهد خواب کافی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی در بهبود سریعتر زخم ها می شود با بیان اینکه بی احتیاطی در افرادی که به اندازه کافی خواب ندارند.

چراغ ابی ساطع شده از تلفن هوشمند بسیاری از اندام ها را از شبکیه چشم تا سلامت قلب تهدید می کند. با کند شدن متابولیسم به خصوص در دهه 30 حافظه نیز ضعیف می شود. این امر افراد بالای 30 را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. نزدیکی به فناوری باعث می شود افراد در این محدوده سنی در سن کمتری به بیماری الزایمر مبتلا شوند. از جمله شایع ترین علائم در افراد مبتلا به الزایمر است. اضطراب” افسردگی” ناتوانی در یادگیری از دست دادن حافظه کوتاه مدت اختلال در گفتار و ناتوانی در برقراری ارتباط .

طبق تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مردان به هفت تا هشت ساعت نیاز دارند و زنان  به شش تا هفت ساعت خواب نیاز دارند حال چه اتفاقی می افتد اگر به اندازه نیاز خواب نباشیم ؟

اثرات مخرب گوشی و تلویزیون در اتاق خواب
اثرات مخرب گوشی و تلویزیون در اتاق خواب

1:بی خوابی باعث بروز حوادث می شود بررسی ها یک ششم تصادفات کشنده ترافیکی را به بی خوابی پیوند داده اند. به طور خلاصه اشتباه نیست که بگوییم بی خوابی در واقع کشنده تر از سرطان است.

2:بی خوابی شما را کسل می کند توانایی شما در یادگیری و تفکر را سرکوب می کند. این توانایی/ تفکر/ تمرکز/ توجه و رفلکس شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

3:افرادی که دارای بیماری هایی مانند بیماری قلبی/ حمله قلبی/ فشار خون بالا/ سکته مغزی و دیابت را مشاهده می کنند. چیزی که ما می دانیم بی خوابی باعث پیری در رگ های شما می شود که گویی برای خستگی شما کافی نیست. اگر در مورد ان فکر کنید ما رگهای خود را که دارای خون کافی هستند تامین می کنیم تا هم از ظاهر بدنی و هم از عملکرد بهتر اندام خود اطمینان حاصل کنیم.

4:بی خوابی بدون در نظر گرفتن جنسیت میل جنسی افراد را کاهش می دهد.

5:بی خوابی توانایی شما در تصمیم گیری را از بین می برد.

6:بی خوابی درست مثل استعمال سیگار خطر مرگ شما را افزایش میدهد.

7:بی خوابی حافظه شما را تضعیف می کند.

8:بی خوابی می تواند باعث افسردگی و همچین افسردگی شود.

9:بی خوابی باعث افزایش وزن می شود.

با توسعه فن اوری دستگاه هایی مانند تلویزیون و رایانه و تلفن همراه بیشتر در اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرند و این وضعیت بر الگوهای خواب تاثیر منفی می گذارد. خواب یک فرایند ترمیم مهم است که در ان زندگی برای بدن لازم است جایی که بدن در اناستراحت و تجدید می شود تصریح کرد که مردم نمی توانند زمان کافی را برای خوابیدن با فن اوری در حال توسعه بگذارنند با تاکید بر انکه خواب سالم برای زندگی سالم ضروری است. زمان خواب معمولی با توجه به سن و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالیکه در نوزادان به طور متوسط 16 ساعت در روز می خوابند. نیاز به خواب در 5 تا 5 سالگی به 11 ساعت کاهش می یابد و در بزرگسالی حدود 9/10 ساعت است متوسط مدت خواب برای بزرگسالان 8/6 ساعت است. افراد مسن تمایل دارندزودتر بخوابند و زود بیدار شوند. با سن بالا زمان خواب کوتاه می شود و افراد مسن با کیفیت پایین می خوابند تقسیم بر بیداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *