عفونت آنفلوانزا معمولاً از طریق تنفس از فرد به فرد دیگر منتقل می شود. با این حال ، سطحی مانند میز ، دستگیره درب ، اسباب بازی های کودکان که در زندگی روزمره با آنها ارتباط برقرار می شوند نقش مهمی در آلودگی دارند. جلو گیری از انتقال آنفلوانزا ، این راه به ویژه از نظر محافظت از کودکان ، اهمیت بالایی برخوردار است.

هر چه سن کودک کمتر باشد ، علائم آن سنگین تر است

شکل کلاسیک آنفولانزا با تب ، سردرد ، درد عضلانی (میالژی) و ضعف شروع می شود. این علائم اولیه همراه با گلودرد ، سرفه و آبریزش بینی است. تصویر بالینی با سن کودک متفاوت است ، تب در کودکان خردسال بیشتر است. دستگاه گوارش مانند بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ممکن است بیشتر باشد. در كودكان كوچك ، سرفه می تواند به مدت چند هفته ادامه یابد. در کودکان بزرگتر دیده می شود که خستگی در طول بیماری مدت طولانی ادامه می یابد. در زمستان ، آنفلوانزا در کودکان در صورت وجود تب شدید با علائم عفونت حاد تنفسی است و تشدید بیماری زمینه ی مشکلات مزمن ریه وجود دارد.

نیمی از کودکان خردسال همه ساله مبتلا به آنفلوانزا هستند

هر سال حدود نیمی از کودکان پیش دبستانی و مدرسه ای به آنفلوانزا مبتلا می شوند. بیشتر آنها در خانه معالجه می شوند ، تعداد معدودی از آنها نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند. هرچه سن کمتر باشد ، احتمال بستری در بیمارستان بیشتر می شود. كودكان زير دو سال مبتلا به بيماري هاي مزمن (آسم ، ديابت ، نارسايي كليه ، نارسايي كبدي ، بيماري هاي خوني و غيره) وسالمندانی که در خانه هاي سالمندان هستنند احتمالاً آنفولانزا پیچیده تری مبتلا می شوند.

داروهای ضد ویروسی که برای آنفولانزا استفاده می شوند ، امروزه مؤثر هستند. مشخص شد كه مدت زمان علائم آنها به طور متوسط ​​كاهش مي يابد و شانس ابتلا به آنفلوانزا را 90 تا 70 درصد كاهش مي دهد. علاوه بر استفاده از داروهای ضد ویروسی؛ داروهای ضد تب و تسکین درد ، ترشحات بینی و داروهای انسداد ، استراحت در رختخواب ، مایعات فراوان ، تهویه مکرر اتاق بیمار ، سنگ بنای درمان آنفولانزا است.  

چه کسی باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کند؟

گروه هایی که سالانه سازمان بهداشت جهانی برای واکسیناسیون سالانه توصیه می کنند به شرح زیر است:

زنان باردار در هر مرحله از بارداری

کودکان از 6 ماه تا 5 سالگی

بزرگسالان 65 سال و بالاتر

کسانی که دارای مشکلات سلامتی مزمن هستند

متخصصان بهداشت

برای جلوگیری از آنفلوانزا و سایر آنفلوانزا ها، این پیشنهادات را رعایت کنید.

موثرترین راه برای محافظت در برابر آنفولانزا واکسیناسیون است.

برای جلوگیری از آلودگی ، دهان و بینی هنگام استفاده از سرفه ، عطسه ، با دستمال پوشانده شود و باید دستمال کاغذی را درون زباله انداخت.

مبتلایان به آنفولانزا باید از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنند و نباید در مدت زمان بیماری مسری به محل کار یا مدرسه بروند.

درزمان آنفولانزا با  زدن ماسک (ماسک جراحی ، ماسک استاندارد) از الودگی به دیگران جلوگیری می کنیم.

لمس چشم ، بینی یا دهان بعد ازتماس دست با افراد بیمار یا تماس با سطوح دارای ترشحات تنفسی ممکن است باعث آلودگی شود. توصیه می شود که مرتباً از سطحی مانند دستگیره درب و گوشی های تلفنی اطراف خود تمیز کنید.

شستن دستها با آب و صابون به محافظت در برابر بیماری کمک می کند.

داروهای ضد ویروس در صورت استفاده در 48 ساعت یا حتی در 24 ساعت اول پس از شروع شکایت بیمار می توانند موثر باشند. هیچ مدرک علمی در دست نیست که استفاده از این داروها پس از 48 ساعت اول بیماری را درمان می کند. استراحت در رختخواب ، مایعات فراوان ، تهویه مکرر اتاق بیمار نیز در موفقیت درمان در مدت زمان کوتاهی مؤثر است.

می توانید مقاله مربوط به کرونا ویروس که WHO منتشر کرده است را نیز در اینجا بخوانید .

جلو گیری از انتقال آنفلوانزا
جلو گیری از انتقال آنفلوانزا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *